Yüzyıllık Yalnızlık Kitap Açıklaması - E-PDF - Epub Kitapları

Yüzyıllık Yalnızlık Kitap Açıklaması

Yüzyıllık Yalnızlık Kitap Açıklaması

Nobel Ödüllü Kolombiyalı Yazar Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık romanı kitap açıklaması. Gerçeklik terimine kattığı olağandışı boyutla, yayımlandığı 1967’den bugüne edebiyat dünyasındaki değerini korumaya devam ediyor. Marquez’in 1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü almasını sağlayan kitaptır. Edebiyat yaşamına yazarın kazandırdığı “büyülü gerçekçilik” akımının en ihtişamlı örneğini oluşturuyor.

Marquez’in kendi yaşamından yola çıkarak kaleme aldığı Yüzyıllık Yalnızlık. Gerçekçi anlatımının yanı sıra fantastik kurgusuyla dünya edebiyatının kültleri arasında içeriyor. Yazarın iki yıldan daha kısa bir sürede tamamladığını dile getirmiştir. Kendisinin de ifadesiyle 15-16 yıllık düşünsel birikiminin eseri olarak çıkmıştır. Onun çocukluk yıllarının sanatla alakalı bir anlatımı niteliğini taşıyor.

100 Yıl devam eden Büyülü Bir Gezinti Sizi Bekliyor!

Marquez’in içinde büyüdüğü kalabalık aile, eserinin esin deposunı oluşturuyor. Yazar, romanda kullandığı özgün anlatım biçimini; geleceğe dair öngörüleri bulunduğunu ifade ettiği babaannesinin, bu sezileri anlatırken izlediği yönteme dayandırıyor. Kitapta mekan olarak çocukluğunun geçtiği Aracataca kasabasını ele alan yazarımız. Burayı Macondo adıyla ve olağandışı unsurlarla süsleyerek konu alıyor.

Yüzyıllık Yalnızlık; Buendia ailesinin, meydana getirilen bir büyü sonucu akraba eşiyle olan evliliği sebebiyle 100 yıl süren bir lanetle yaşamalarını konu ediniyor. Bu evlilik yüzünden domuz kuyruklu olan aile. Lanetin sona ermesi için tüm üyelerinin ölmesi gerekiyor. Kitapta laneti başlatan vakalar, iki akraba olarak anlatılan Ursula ve Jose’nin evlenmesiyle gerçekleşiyor.

García Márquez’in en iyi eseri olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğu Yüz Yıllık Yalnızlık, Kolombiya’daki hayali bir kasaba olan Macondo’nun hikayesini ve bu kasabanın kurucuları olan Buendía ailesinin yükselişini ve düşüşünü anlatır. Merak uyandıran dünyevi tipler olarak tasvir edilen karakterler ailelerinin isimlerini ve mizacını alır ve bu tür tekrarlanan örnekler gözler önüne serilir. Kudretli José Arcadio Buendía, Macondo’nun korkusuz, karizmatik kurucusundan, deliliğin sınırında bir adama dönüşür. .

İkilinin doğan çocukları, başta düzgüsel bir görünüme haiz olarak dünyaya geliyor. Sadece zamanla türeyen ve soylarını çeşitli yerlerde yaşatan aile üyeleri, yeniden akraba evliliği yapmış olduklarında nalet gün yüzüne çıkıyor. Bir gün ailenin son üyesi olan Aureliano, kendi kaderlerinin Melquides adlı olağanüstü güçlere haiz bir çingene tarafından yazıldığı el yazmalarını okuyor. Kitabın ifadeı da esasında bu yazmadan oluşuyor.

Aureliano, yazmanın son kısmını okurken ailenin sonunun ve haliyle kendi ölümünün iyi mi gerçekleşeceğini öğreniyor. Bu esnada ise köye, lanetli soyun tükenişini haber veren bir fırtına yaklaşıyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top