Tutunamayanlar - 1 Kitap Açıklaması - E-PDF - Epub Kitapları

Tutunamayanlar – 1 Kitap Açıklaması

Ülkemizin en değerli yazarlarından kabul edilen Oğuz Atay’ın yazıldığı dönemde büyük tartışma mevzusu olmuş eseri Tutunamayanlar, 1972 senesinde yayımlanmıştır. Yaratı, bilinç-akışı tekniğiyle döneme damgasını vurarak Türk Edebiyatı’nda yeni bir çağı başlatmıştır. Pek çok eleştirmen, Tutunamayanlar’ı Türk Dili’nde yazılmış en iyi yaratı olarak değerlendirmektedir.

İnsanlar 3’e ayrılır. – Tutunamayanları okuyanlar, – Tutunamayanları okumayanlar, – Tutunamayanları okumayı düşünenler.

Tutunamayanlar Oğuz Atay ismiyle özdeşleşmiş bir roman olarak, büyük yazarımızın yaşamından izler taşımasıyla da kısmen otobiyografik bir yaratı olarak da değerlendirilebilir. Roman, son derece üst düzey diliyle çevirisi en zor romanlar içinde yer alır. Tutunamayanlar, yalnız birkaç dile çevrilebilmiştir. “Het leven in stukken” adı altında Flemenkçeye (Hollanda Dili) çevrilen eser, eserin Hollandalı çevirmenine ödül kazandırmıştır.

Kesinlikle beni şaşırtan yapıtlardan bir tanesi mutlaka okunması gereken kitaplardan bir tanesi

Tutunamayanlar mevzusu itibariyle intihar eden arkadaşının geçmişini araştıran Turgut Özben’in, söz konusu arkadaşı Selim Işık’ın modern hayata neden “Tutunamadığı”nı öğrenme çabasını anlatmaktadır. Romanda Turgut’un karşılaştığı her kişi Selim Işık’ı tanıyan kişilerdir ve her biri Turgut’a Selim’in farklı yönlerini aktarmaktadır.

İletişim Yayınları’nın en prestijli kitaplarından biri olan Tutunamayanlar, ülkemizde olmasıyla birlikte dünya çapında da merak konusu olan eserlerden biridir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top