Olasılıksız Kitap Açıklaması - E-PDF - Epub Kitapları

Olasılıksız Kitap Açıklaması

Amerikalı yazar Adam Fewer’ın 2005 yılında yayınladığı “Olasılıksız Kitap Açıklaması”, tüm dünyada büyük yankı uyandıran bir başyaratı niteliği taşıyor. “İnsan, beyninin ne kadarını kullanabilir ki?” sorusuna yanıtların arandığı bu kitap, okuyucuları matematiksel düşüncenin ve bilimin etrafında topluyor. Eserde işlenen konumuz. Laplace’in şeytanı teorisi üzerinde dururken, aslında hiçbir şeyin şans eseri olmadığını ve geçmişteki vakaların etkileşimi ile bu anın yaşanabileceğini gözler önüne seriyor. Zekice oluşturulmuş bir kurgu ile karşı karşıya kalacağınız bu kitapdır. Sizi içerisinden çıkamayacağınız bir olasılıklar zincirine çağrı ediyor.

Olasılıksız Kitap Açıklaması İnsan Geleceği Ne Kadar Öngörebilir?

Eserin baş kahramanı, David Caine adında epilepsi hastası bir karakter olarak göze çarpar. David, olasılık mevzusunda fazlaca uzmandır ve bir üniversitede ders anlatmaktadır. Bununla birlikte bir epilepsi hastası olan Caine. Bir gün ders esnasında kriz geçirir ve hastaneye kaldırılır. Bu andan itibaren okulda devam edemeyeceğini anlayan Caine. Artık para kazanabilmek için en iyi yaptığı şeye yönelir. Yani olasılıklara. Böylece kendisinin poker macerası başlamış olur.

Bu şekilde geçimini sürdürürken, iyi bir elde olduğunu düşündüğü bir oyunda kriz atağının geldiğini hisseder ve oyunu tamamlayamadan kendini hastanede bulur. Tüm parasını kaybetmiştir. Dahası, kumarhaneye de borçlanmıştır. Doktorlar ise Caine’in hastalığı mevzusunda ümitsizdir. Ya birkaç ay içinde bitkisel hayata girecektir. Yada kendisine denek olmasını teklif eden doktorunu dinleyecek ve para kazanacaktır. İkinci şıkkı seçen Caine, ilaçları kullanmaya adım atar ve ne olduysa tam da o anda olur.

David Caine, tüm mümkünlıkları öngörebilme kabiliyeti kazanmıştır. Ve bu şekilde geleceği öngörebilmektedir. Pek çok fert tarafınca ele geçirilmek ve hatta öldürülmek istenen Caine, mümkünlık tahmini ile mükemmel bir kaçış planı kurgular. Her şey umduğu şeklinde giderse hayatta kalacaktır. Ya da hazin sona boyun eğecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top