Kırmızı ve Siyah Konusu ve Özeti Oku

Kırmızı ve Siyah Konusu ve Özeti Oku

Kırmızı ve Siyah Konusu ve Özeti Oku

Kırmızı ve Siyah Konusu ve Özeti Oku Yoksul bir kereste ustasının oğlu olan Julien Sorel, Fransa’nın küçük bir kasabasında doğmuştur. Bu eserde Julien’in bu küçük kasabadan kurtulması için belirlediği hedeflere, yaşadığı ikilemlere ve aşk hayatına şahit olacaksınız. Kırmızı ve Siyah, Stendhal’ın realist bir romanıdır.
Yazar:

  • Henri Beyle Stendhal
Çevirmen: Cemal Bâli Akal
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750512193
Sayfa: 596 sayfa Basım Tarihi: 2013
Psikolojik romanın kurucusu Stendhal, Fransız Restorasyonu’nun siyasi tartışmaları ortasında, dinî eğitimiyle, aşklarıyla, ihtiraslarıyla dünya edebiyatının en önemli karakterlerinden Julien Sorel’i yaratıyor.
Stendhal, 1840.
Kırmızı ve Siyah Konusu ve Özeti Oku

Fransa’nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris’e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası’nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel’in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine Kilise yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon’a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik ihtirasla girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı kadın, iki farklı aşk, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.
“Kırmızı ve Siyah kendi zamanının ötesinde bir romandır.”
-ANDRÉ GIDE-

“Stendhal, hayatımın en güzel ‘tesadüflerinden’ biridir.”
-NIETZSCHE-

Stendhal hakkında yerleşmiş kanılar, ancak, son dünya savaşının ertesinde değişmeye başladı. Daha dikkatli bir okuma ve düşünme çabası, “Kırmızı ve Siyah”ta çizilen toplumun hiç de uydurma olmadığının farkına varılmasını sağladı.
Daha önemlisi, yazarın izlediği çizginin, Julien Sorel-toplum çizgisi değil, toplum-Julien Sorel çizgisi olduğu anlaşıldı.

Böylece, yazarın, romandaki olgularla, çağdaş tarihi kaynaştırmakla gösterdiği ustalık, en sonunda, gün ışığına çıkarılabildi.

Kırmızı ve Siyah Kitap İncelemeleri

Nurullah Ataç’ın çok güzel bir sunuş kısmıyla okumaya başladım ve Fransa’da o dönemlerde o büyük ustalar (Stendhal, Hugo, Balzac v.d.) arasındaki o çekişmeyi görünce acaba günümüz yazarlarını görseler ne tepki verirlerdi merak ettim 🙂

Kitabın konusuna gelecek olursak, Napolyon ile savaş katılmasından kaynaklı yazar sürekli o döneme atıfta bulunuyor bu kitabı okumadan önce biraz Fransa tarihini araştırmak faydalı olacaktır.

Sınıfsal farklar, siyasi olgular, hırs, kızıllar (askerler), karalar (rahipler) ve olmazsa olmazımız aşk-iniş çıkışları. Julien Sorel kitabın ana karakteri onun gözünden bahsettiğim tüm konuları ele alıyor yazar. Sürekli kendiyle çatışan bir karakter düşünün yer yer beni çok yordu, sinirlendirdi ve bazen de içimi acıttı. Şu bir gerçek ki unutamayacağım karakterler arasına girdi. Realist bir roman olmuş. Julien belli mevkilere gelmek için hırsıyla gözü bürünmüş bir genç. Bazen kendine geliyor ve bu süreçlere soylu kadınlar eşlik ediyor. Alt metinde ağır bir burjuva eleştirisi yer alıyor ve bunu ustalıkla yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top