Kayıp Tanrılar Ülkesi - E-PDF - Epub Kitapları

Kayıp Tanrılar Ülkesi

Kayıp Tanrılar Ülkesi

  • Kitabın Yazarı: Ahmet Ümit
  • Kitap Türü: Yerli Romanlar
  • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
  • Yayınlandığı Yıl: 2021 (14-06-2021)
  • Sayfa Sayısı: 504
  • ISBN:9789750850417
  • Kitap Puanı:8.9 / 10
  • Kitap Türü: Yerli Romanlar, Polisiye

Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit

Kayıp Tanrılar Ülkesi Ahmet Ümit’ten polisiyeyi arkeoloji ve mitolojiyle harmanlayan usta işi bir roman. Berlin Emniyet Müdürlüğü’nün cevval başkomiseri Yıldız Karasu ve yardımcısı Tobias Becker, göçmenlerin, işgal evlerinin ve sokak sanatçılarının renklendirdiği Berlin sokaklarından Bergama’ya uzanan bir macerada, hayatı ve insanları yok etmeye muktedir sırların peşinde bir seri cinayetler dizisini çözmeye çalışıyor. Soruşturmanın Türkiye ayağında sürpriz bir ismin olaya dahil olmasıyla heyecanın dozu gitgide artıyor.
Kayıp Tanrılar Ülkesi, Zeus Altarı ve Pergamon Tapınağı’nın gölgesinde mitlere günümüzde yeniden hayat verirken, suçun çağlar ve kültürler boyu değişmeyen doğasını bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor. “O yüzden unuttuk dediğiniz yerden başlayacağım. Unutmanın bedelini ödeyecek unutanlar.

Kayıp Tanrılar Ülkesi Özet

Berlin’de büyümüş devrimci ve göçmen bir ailenin kızı Yıldız Baş komiser ve yardımcısı Tobias Berlin’de iş başındadır. Türk asıllı, yazılım mühendisi Cemal Ölmez kendi evinde vahşice öldürülmüştür. Olay yerinde maktulün telefonu çalar. Telefona cevap veren Tobias arayanın Cemal’in arkadaşı Rafael Moreno olduğunu öğrenir. Yıldız ve Tobias Cemal’in en son kimlerle konuştuğunu öğrenmek için telefonu karıştırır. Son konuştuğu kişiler Alex ve Peter’dir. Olay yerini incelemeye devam ederler ve Cemal’in arkeolojiye ve mitolojiye olan ilgisini keşfederler. Cinayet mahallinde yalnızca Zeus’un resmi değil, kolları, başları, ayakları eksik olan kabartma heykellerden oluşmuş bir kolaj da bulunmaktadır. İki meslektaş kendilerini bir cinayet mahallinde değil de arkeoloji müzesinde gibi hisseder.

Üst katta oturan hamile komşu Pilar, Cemal’in yakın arkadaşı, Rafael Moreno’nun eşidir ve Cemal ile ilgili bilgiler verir. Son konuştuğu kişi Alex’in, Cemal’in sevgilisi olduğunu anlatır. Alex acımasız ve bencil biridir. Cemal’e şiddet uyguluyor hatta onu ölümle tehdit etmiştir. Bunları öğrenen Yıldız ve Tobias için ilk şüpheli Alex olur. Baterist olan Alex ile görüşmek için sahne aldığı müzikale giderler. Cemal’in öldürülüş şekli dolayısıyla mitoloji bilgisi ve ilgisi olan bir katil profili vardır kafalarında. Alex’in mitolojiye ilgisi olduğunu fark ederler ancak o bunu inkâr eder ve Cemal’in patronu Peter’den bahseder.

Alex’e göre cinayeti Cemal’in abisi Hüseyin işlemiştir. Çünkü eşcinsel olması ailesiyle arasının bozulmasına sebep olmuştur. Daha sonra ifade almak için Cemal’in ailesine giderler ancak babası Kerem, Cemal’i reddettiğini söyler. Dedesi Orhan ise kayıplara karışmıştır. Cemal’in ailesi yıllar önce yapılan Bergama’daki kazılarda aile boyu görev almıştır. O kazılardan elde edilen anıtlar Berlin’e getirilmiş ve Pergamon Müzesi’nde sergilenmektedir. Cemal’in ailesi ise akrabaları Haluk’tan şüphelenir. Sebebi ise aile içinde süregelen düşmanlıktır. Bir başka şüpheliyse Rafael Moreno’nun yönlendirmesiyle yabancı düşmanı Neo Naziler olmuştur.

Kayıp Tanrılar Ülkesi Özet

Genç bir çift köpekleriyle Şeytan Tepesi’nde dolaşırken bir ceset bulurlar. Bu ceset Cemal’in dedesi Orhan Ölmez’e aittir. Ne yazık ki o da Cemal gibi vahşice katledilmiştir. Cinsel organı kesilip çamura bulanmış, cesedin karşısına kartal sembollü bir asa dikilmiştir. Bu cinayet de mitolojik temalıdır. Ardından bir cinayet haberi de Alex için gelir. Alex’in ise derisi yüzülmüştür. Katil kendini Zeus ilan etmiş ve cinayetlerini de diğer mitolojik karakterlere göndermeler yaparak işlemiştir. Yıldız ve Tobias’ın şüpheleri Neo Naziler üstünde toplanmış olsa da eksik bazı parçalar vardır.

Karısından olan oğluna Cemal, Nina’dan olan oğluna ise Zeus’tan esinlenerek Kartal ismini vermiştir. Berlin’deki siyasi olaylar Nina’yı ve iki çocuğunu silip atmasına sebep olmuştur. Nina ise bir süre sonra bir cerrahla evlenmiş ve Kartal’ın ismini Peter olarak değiştirmiştir. Yıllar sonra anne ve babasının ölümüyle zengin olan Peter bir enerji şirketi kurup kardeşi Cemal’i bulmuş ve işe almıştır. Ressam olan Cemal’e, Pergamon Altarı’ndaki heykellerin resmini yapma ve bunlara aile bireylerinin yüzlerini verme fikrini Peter vermiştir. Ancak Peter, Zeus’a kendi yüzünün verilmesini beklerken, Cemal kendi yüzünü vermiştir.

Bu olay onun için bir travma olmuş babası ve dedesindeki hastalık onda da nüksetmiştir. Uranos zannettiği Orhan dedesinin hayalarını keserek öldürmüş, fakat Cemal bunu fark edince ölüm sıralamasını değiştirerek Kronos yani Kerem Ölmez yerine Cemal’i öldürmüştür. Cemal, Katilin kim olduğunu bir sesli mesajla Alex’e bildirdiği için Alex’i de öldürmüştür. Ardından Kerem’i öldürmek için cenaze evine, Bergama’ya gelmiştir. Yıldız Baş komiser olayları çözüme kavuşturmuş olmasına rağmen, Kerem Ölmez’in ölümüne engel olamamıştır. Ve kendini Zeus zanneden Peter, kollarını bir kartal gibi açarak kendini surlardan aşağıya bırakmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top