Hayvan Çiftliği Kitap Açıklaması - E-PDF - Epub Kitapları

Hayvan Çiftliği Kitap Açıklaması

Fazla çalıştırılan ve kötü işlem gören hayvanlar bir gün toplanıp yaşadıkları çiftliği ele geçirirler. Nihayetinde söz sahibi olmuşlardır, çiftlikte daha adil ve eşit bir toplum oluşturmaya emindırlar. Domuzların öncülüğünde bu yeni düzeni oluşturmak için çalışmaya başlarlar. Bu seviye ilk başta çiftliğin gelişmesini sağlasa da zaman içinde hayvanların öngöremediği sorunlar ortaya çıkacak ve eskisinden daha acımasız bir rejim kurulacaktır.

Orwell’in, malikânenin çiftliğini ele geçiren ama liderlerinin ihanetine uğrayan hayvanları anlattığı masalsı hikâyesi, 2. Dünya Savaşı sonrası kuşak için güçlü bir özgürlük mi-ti haline geldi. Romanın amacı, Sovyetler Birliği’nin sosyalist bir devlet olduğu yönündeki bir diğer miti yıkmaktı; Or-well’in kitabının yayınlatmakta karşılaştığı güçlükler, yazarın, İngiliz aydınlarının Sovyet sisteminin kölesi olduğu görüşünü doğruladı. Hayvan Çiftliği, Orwell’in İspanyol İç Savaşı’nda (1936–1939), birlikte savaştığı solcu militanlar komünist olmadıkları için acımasızca ortadan kaldırıldıkları zaman yaşadıklarına dayanır..

Hayvan Çiftliği George Orwell’in çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü romanı ve çarpıcı bir politik taşlamadır. Şimdiye kadar yazılmış en iyi sistem eleştirilerinden önde gelen bu roman, özgürlük amaçlı bir devrimin nasıl tek adamlığa evrilebileceğini gözler önüne serer. George Orwell’in alegorisi, bugün özgürlüğün saldırıya uğradığı her konum ve yerde güncelliğini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top