1984 Kitap Açıklaması - E-PDF - Epub Kitapları

1984 Kitap Açıklaması

Distopya olarak nitelendirilen George Orwell’ın bu şahane eseri, geçmişin aslına bakarsak ne kadar da gelecekten izler taşıdığını ortaya koyuyor. 1948’de kaleme aldığı bu yapıt ile Orwell, günümüz çağdaş yaşamına bir protesto bırakıyor. Her ne kadar kitabında 1984 yılını tasvir etse de kitabın derinliklerinde bugünden izler de bulabilmeniz mümkün. Bu durumda elbette ki George Orwell’ın ileri görüşlülüğü etkili.

Sovyet Rusya’ya bir tehlikeli sonuç durumunda olan bu kitap, günümüz siyasetinin baskısı, toplumdaki adaletsizliği, insanoğluın tek tipleştirilmek istenmesi, zihnin kontrolü ve bireyselliğin yok edilmesi şeklinde kavramlar üzerinde de duruyor. Ütopik olmasıyla birlikte gerçekçi yönlere de yer veren roman, sizi yaşadığınız toplum düzeni içinde de düşünmeye çağrı ediyor. Önlem alınmadığı takdirde nerelere sürüklenebileceğimiz mevzusunda ipuçları veren bu romanı, elinizden bırakamayacaksınız.

Henüz yasak söz konusu değilken aldığı tepkileri, şu sözlerle karşılamıştı:  “Kitabım hiç bir zaman sosyalizmin ya da İngiliz İşçi Partisi’nin politikalarının karşısında olmadı. Ben sadece komünizm ve faşizmin içinde daha önce fark ettiğim sapkınlıkları göstermeye çalıştım. Kitabın Britanya’da geçmesi ve İngilizce konuşan bir halkın, içinde bulunduğu durumu vurgulamak istemem ise totaliter rejimlerin karşı çıkılmadıklarında herhangi bir ülkede, hiç tahmin etmeyeceğiniz yerlerde ortaya çıkabileceğini düşünmemdendir.”

Büyük Birader olarak adlandırılan fert ve onun denetimindeki partisi, Okyanusya yönetiminin başıdır. Okyanusya’da Büyük Birader’in otoritesiyle, toplumda hiyerarşik bir sınıflandırma bulunur. Topluma, tüm insani duygulardan arınmalarını emreden Büyük Birader; ülkede aşkı, erotizmi, bireysel birlikteliği ve gmeşhurk tutmak şeklinde insani eylemleri de yasaklamıştır. Evlilikler, tamamen devlet kontrolündedir ve fakatç yalnızca devlete hizmet edecek çocuklar yetiştirmektir. öteki taraftan, ülkedeki tüm yazılı ve yazısız gösterim organları, yalnız devlete bağlıdır ve asla kendi düşüncelerinizi ifade etmenize izin verilmez.

Çoğunluğun bu sisteme uyduğu ve itiraz etmeksizin Büyük Birader’e saygı gösterdiği Okyanusya’da, elbet ki sisteme karşı gelen kişiler olacaktır. Bunlardan biri de Doğruluk Bakanlığı’nda çalışan Winston’dır. İçerisinde bulunduğu sıkışmışlık hissi, onu her şeye karşı gelmeye itecektir. Hikayede burada başlar. Winston’ın başkaldırışı, Julia ile olan yakınlaşması ve eylemleri sonucu başına gelenleri George Orwell, büyük bir ustalıkla işlemiştir. Kitabın sonundaysa Winston’ın türlü işkenceler sonucu, devlete bağlı bir yurttaşa dönüştürüldüğüne tanık oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top